Vandens chemija » Propilenglikolis

 

 

 

 

     

     Propilenglikolis yra skaidrus, bespalvis, tirštokas, mažai lakus, bekvapis, neutralus ir higroskopiškas skystis. Produktas maišosi su vandeniu ir žemesniaisiais alkoholiais, esteriais ir ketonais bet kokiu santykiu. Proplilenglikolis yra ekologiškas bei saugus atsitiktinio patekimo į vandentieikio sistemą atveju. Skystis yra aukštos koncentracijos, todėl jį galima skiesti distiliuotu vandeniu iki norimos užšalimo temperatūros.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naudojimas šildymo sistemose

 

     Skiedimui gali būti naudojamas tik distiliuotas arba bedruskis vanduo.Propilenglikolio, kaip šilumnešio naudojimas šildymo/aušinimo sistemose leidžia apsaugoti gyvenvietes, žmones ir gyvūnus tokių katastrofų kaip: žemės drebėjimai, gaisrai, avarijos ar taisyklių pažeidimas eksploatuojant šildymo sistemą, padarinių. Dėl sugebėjimo sumažinti tirpalo užšalimo temperatūrą ir nedidelio propilenglikolio korozinio agresyvumo, prailgina šildymo sistemos tarnavimo laiką. Įrengiant tokiuose kompleksuose, kaip užmiesčio viešbučiai, pensionatai ir poilsio namai, uždarą šildymo sistemą, ši reikalauja naudoti aukšto patikimumo, ekologiškai švarų šilumnešį, kuris išlaikytų didelius energetinius perkrovimus ir turėtų šiuos aukštus rodiklius: šiluminės talpos, šilumos laidumo, antikorozijos, ilgaamžiškumo, atsparumo kristalizacijai ir geras tepimo savybes. Būtent tokius rodiklius turi propilenglikolio vandens tirpalo pagrindu pagaminti šilumnešiai.
     Proplilenglikolis yra ekologiškas bei saugus atsitiktinio patekimo į vandentieikio sistemą atveju. Skystis yra aukštos koncentracijos, todėl jį galima skiesti vandeniu iki norimos užšalimo temperatūros. Koncentruoto propilenglikolio užšalimo temperatūra  -64°C.
Galimi įvairūs šilumnešių gamybos būdai. Galime maišyti pagal tūrį. Tai patogu, kada neturime svarstykių, bet turime aiškaus tūrio indus.

 

Aušinimo skysčio %, tūrio dalys

Tankis esant 200C, g/cm³

Užšalimo temperatūra, 0C

25

1,023

-10

30

1,029

-13

35

1,033

-17

40

1,037

-21

45

1,042

-26

50

1,045

-32

Ruošiant šilumnešius pagal masę, gaunami panašūs rezultatai, kaip ir ruošiant pagal tūrį. Atsirandantys nukrypimai yra dėl to, kad propilenglikolis šiek tiek sunkesnis už vandenį (1L propilenglikolio sveria ~1,1kg).

 

 

  • 1 l koncentrato skiedžiant 1 litru vandens - užšalimo temperatūra -34°C
  • 1 l koncentrato skiedžiant 2 litrais vandens - užšalimo temperatūra -14°C
  • 1 l koncentrato skiedžiant 4 litrais vandens - užšalimo temperatūra -8°C
  • 1 l koncentrato skiedžiant 9 litrais vandens - užšalimo temperatūra -3°C

 

 

     Siekiantiems didelio tikslumo ruošiant šilumnešius, pagelbsti tokio tipo grafikai, pagal kuriuos galima paruošti itin tikslius mišinius. Reikia atminti, kad tokiuose grafikuose dažniausiai nurodomi duomenys ruošti mišinius pagal masės dalis ar masės %.

 

 

Propilenglikolio naudojimas pieno ūkiuose

 

     Dažniausiai ketozės profilaktikai ir karvių energetikai palaikyti naudojamas propilenglikolis. Ši medžiaga prieskrandyje virsta propionatu, o šis kepenyse lengvai paverčiamas gliukoze. Veiksmingiausias skystas propilenglikolis. Riebias karves šiuo preparatu geriausia pradėti girdyti profilaktiškai dar prieš veršiavimąsi (maždaug prieš 5 dienas). Taip pat jis tinka lengvų formų ketozėms gydyti ir kaip papildoma priemonė, esant sunkesnei ligos eigai. Ketozei gydyti ir prevencijai propilenglikolį reikia girdyti tris dienas po 250-500 ml. Nutukusias karves šiuo preparatu tenka girdyti kelias savaites, tačiau jos gali ir nepasveikti.

     Labai dažnu atveju susiduriama su problema, jog karvės nenori ėsti pašaro su propilenglikoliu, bei tenka jas priverstinai girdyti. Ši bėda išryškėja didesniuose, bei labiau automatizuotuose/robotizuotuose ūkiuose. Kad pagerinti propilenglikolio ėdamumą, dažniausiai jis maišomas su glicerinu (gliceroliu), nes pastarasis yra saldesnis, bei skaniau kvepiantis. Maišymo sąntykis būna 50/50. Glicerinas taip pat lengvai verčiamas į gliukozę. Tam kad dar labiau pagerinti ėdamumą pridedama papildomai cukrų turinčių medžiagų,  t.y. gali būt naudojamas paprastas cukrus, cukraus pakaitalai, karamelė, gliukozė, melasa ir pan. Paruošti naudojimui produktai turi ženkliai aukštenią kainą, nei ruošiant patiems, bei negarantuoja geresnio suėdamumo, nes paruošto produkto skonis gali būt neįprastas karvėms, ko pasekoje gali vengti ėsti tokio pašaro su priedais. Tam kad pasiekti efektyviausią rezultatą rekomenduojama patiems ūkininkams ruoštis mišinį pridedant tokio saldumą padidinančio produkto, kuris dažniausiai naudojamas jų  ūkiuose.

 

Propilenglikolio naudojimas dažų ir lakų pramonėje

 

      Dažų ir lakų pramonėje, taip pat naudojamas propilenglikolis. Jis naudojamas kaip plastifikatorius siekiant išgauti atitinkamą dažų ir lakų klampą, kaip pigmentų, aliejinės fazės, dervų tirpiklis, mastikų drėgmę išlaikanti medžiaga. Propilenglikolio ir vandens pagrindo dažai yra pusiau blizgūs todėl dažnai sutinkami kaip įvairių interjere esančių dangų sudėtinė dalis. Dėl mažesnio garavimo padidėja dažų džiūvimo laikas, todėl jie ilgiau išsilaiko nepakitę sandėlyje, o dirbant sunaudojami mažesni jų kiekiai.