Vandens chemija » Etilenglikolis

 

 

     

Pagal IUPAC nomenklatūrą Etilenglikolis dar kitaip vadinamas 1,2-etandiolis arba dar sutinkami šie pavadinimai: monoetilenglikolis (MEG), 1,2-Etandiolas, glikolis, 1,2-Dihidroksietanas, etileno alkoholis. Tai bekvapis, bespalvis, saldaus skonio, klampus skystis.

 

 

 

 

 

Šildymo/šaldymo pramonėje monoetilenglikolis naudojamas kaip šilumnešis arba šilumnešio sudedamoji dalis. Turėdamas per pus mažesnę šiluminę talpą lyginant su vandeniu, etilenglikolis daug greičiau geba priimti ir atiduoti šilumą, ko pasekoje paspartėja šilumos mainai. Dėl aukštesnės virimo temperatūros, etilenglikolis padeda pernešti aukštesnes temperatūras nei vanduo.

 

Antifrizuose monoetilenglikolis naudojamas užšąlimo temperatūros pažeminimui, bei siekiant išvengti vandens kristalų susidarymo. Net ir užšąlus etilenglikolio ir vandens mišiniui formuojasi nedideli kristalai, o jų visuma panaši ne į kietą struktūrą, o labiau į košę.

 

Polimerų pramonėje  etilenglikolis yra vienas iš pagrindinių komponentų, pvz PET (poli etilen tereftalato) gamyboje, kada pirmoje stadijoje sudaromas tereftalio rūgšties ir etilenglikolio esteris, o antrąja stadija vykdomas polimerizacijos procesas. Priklausomai nuo polimerizacijos gylio gaunami produktai nuo plėvelių iki plastikinės masės skaidriems PET buteliams.

 

Naftos pramonėje etilenglikolis naudojamas kaip džioviklis gamtinių ar naftos dujų. Dėl savo higroskopiškų savybių etilenglikolis sugeria vandens garus iš dujų, taip jos tampa sausos, bei nesukelia korozijos.

 

Buityje MEG’ą galime sutikti stiklų plovikliuose ar batų valymo priemonėse. Jis nėra pagrindinis komponentas, bet dėl savo higroskopinių savybių batam suteikia drėgmės/blizgesio ilgesnį laiką

 

Medienos pramonėje etilenglikolis naudojamas kaip antiseptikas prieš pelėsius ir puvinius. Gali būti naudojamas tiek prevencijai, tiek ir šalinimui jeu esančių padarinių. Tai viena iš pigiausių priemonių siekiant sustabdyti medinių laivų puvimą.

 

Biologijoje monoetilenglikolis naudojamas kaip alternatyva formaldehidui, norint užkonservuoti įvairius pavyzdžius.